Orkan Falay

Türk Hava Yolları A.Ş.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
2001 yılında Frankfurt University of Applied Sciences Üniversitesi Işletme Bölümünden mezun olan 1973 Frankfurt doğumlu Orkan Falay mesleki hayatına 2001 yılında Arthur Andersen Frankfurt ofisi Bankacılık ve Finansal Hizmetler Danısmanlığı bölümünde danışman olarak başlamıştır. 2007 ve 2018 yılları arasında Ernst & Young Istanbul Kurumsal Finansman Danışmanlığı Bölümünde Manager, Senior Manager, Director , Associate Partner ve Head of German Business Center görevlerinde bulunmuştur. Sonrasında Türk Hava Yolları’nda Iştirakler Baskanlığı görevine atanmıştır ve Temmuz 2018 den itibaren Türk Hava Yolları’nda Iştirakler Başkanı olarak görev yapmaktadır ve 3 Başkan Yardımcıları ile birlikte (Strateji ve Planlama, Ic Denetim ve Mali Performans Yönetimi) Türk Hava Yolları’na bağlı 20 iştirakin Strateji & Planlama, İç Denetim ve Mali performans yönetiminden sorumludur. Orkan Falay aynı zamanda Turkish Do&Co, We World Express Ltd. Hong Kong, Air Albania ve Türk Hava Yolları Uluslararasi Yatırım A.Ş. de Yönetim Kurulu üyesidir. Orkan Falay evli ve 1 cocuk babasıdır.

1933 yılında sadece 5 uçak bile kurulan THY, 2017 yılının sonunda 328 uçağa sahip bir filo ile dünyanın en büyük hava yolu şirketleri arasında sayılıyor. Özellikle hizmet kalitesi ile bir çok hava yoluna örnek olan THY’nin, oldukça prestijli Skytrax ödüllerini de peş peşe alması bunun destekleyicisi niteliğinde. Şirketin kabin ekibi, uçak için eğlence sistemleri, ikram ve diğer hizmet kalite özelliklerini değerlendirerek Skytrax; 2 yıl üst üste THY’ye “Güney Avrupa’nın En İyi Hava yolu Şirketi” ödülünü verdi. DO&CO Catering tarafından hazırlanan ikram menüsü de ekonomi sınıfında dünya sıralamasında en iyi ikram ödülünü aldı.

THY 2018 itibariyle 120 ülkeye sefer düzenliyor; her geçen gün uçuş ağına yeni destinasyonlar eklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 62 milyon yolcu taşıyan şirket, bu yıl da büyüme devam ediyor. “Widen Your World –Dünya Daha Büyük, Keşfet!” sloganıyla, dünya starlarıyla hazırladığı reklam kampanyaları tüm dünyada büyük ilgi görünüyor. Sporseverlerin de yakından takip ettiği liglerde sponsorluk desteğini esirgemeyen THY, aynı zaman Avrupa’nın klas liglerinden Turkish Airlines Euroleague Basketbol Ligi’nin de ana sponsoru. Bunun yanı sıra Türk futbol takımlarının da en büyük destekçilerinden.

Son olarak dünyanın en iyi hava yollarını kendi ağına dahil eden Star Alliance üyesi olan Türk Hava Yolları, Türkiye’deki başlıca havalimanlarında VIP salonlarına sahip olmasıyla, yurt dışında da yine Star Alliance VIP Salonları’nın kullanımına imkan vermesiyle kesintisiz bir hizmet sağlıyor.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
AHK’nın üyerlerine sağladığı katkılarından çok memnunum. Türk Hava Yolları öncesi Danışmanlık kariyerim boyunca Türkiye’de Almanya’da ve yurtdışında bir çok şirketle çalışarak kazanmış olduğum tecrübe ve bilgilerimle katkıda bulunmak isterim. Yaklaşık 37 milyar dolarlık ticaret hacmiyle Türkiye Almanya’nın en eski ve en önemli ticari ortağıdır. İki ülke arasında zaman zaman yaşanan gerginliklere rağmen önümüzdeki dönemde Türkiye Almanya ticari hacminde Türkiye lehine artış olacağını düşünüyor sürdürebilirliğe katkıda bulunmak istiyorum. Almanya’da yetişmiş ve eğitim görmüş 2. jenerasyonu temsil eden bir Türk vatandaşı olarak iki ülke arasındaki ilişki benim için çok özeldir.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
Türkiye ve Almanya arasında köprü olmak ve iki ülke arasında ekonomik, kültürel ve toplumsal ilişkilere katkıda bulunmak ve bu ilişkileri daha da güçlendirmek isterim. Dahası, tabi ki, Oda’da üyelerimizin isteklerini temsil etmek isterim