Onur Yıldırım

SAP Türkiye Yazılım Üretim ve Ticaret A.Ş.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
Dr. Onur Yıldırım, SAP Türkiye’de Kamu İlişkileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. SAP’nin EMEA bölgesi yapılanması içerisinde, Türkiye’de kamu kuruluşları, akademi ve iş dünyası örgütleri başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ile ilişkilerden, kamu politikası ve regülasyonlar çerçevesinde yapılan çalışmalardan ve Türkiye’de kamu sektöründe dijitalleşmeyi destekleyecek projelerden sorumludur.
Harvard Üniversitesi’nde 2008-2010 döneminde tamamladığı Kamu Yönetimi / Uluslararası Ekonomik Kalkınma master derecesi öncesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden lisans, Hacettepe Üniversitesi İşletme bölümünden master ve Ankara Üniversitesi’nde işletme (uzmanlık alanı bankacılık ve finans) doktora dereceleri bulunmaktadır.

SAP Türkiye’ye katılmadan önce McKinsey & Company Türkiye Kamu ve Sosyal Sektör İş Geliştirme Lideri olarak görev yapmakta olan Dr. Onur Yıldırım, kariyerine British American Tobacco’da başlamış, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda çeşitli birimlerde uzman olarak 8 yıla yakın bir süre görev yaptıktan sonra Philip Morris Sabancı’da Kurumsal İlişkiler Müdürü ve Intel Corporation’da Kurumsal İlişkiler Direktörü pozisyonlarında bulunmuştur. Onur Yıldırım, evli ve 2 ve 6 yaşlarında iki çocuk babasıdır.

Avrupa’nın piyasa değeri ve marka değeri olarak en büyük şirketi olan SAP, kurumsal yazılım alanında bir dünya lideridir. 1972 yılında kurulan ve 96000 çalışanı bulunan SAP, akıllı işletmeler stratejisiyle hem özel sektör hem kamuda kurumların dijital dönüşümünde lider bir rol oynamaktadır. SAP Türkiye ofisi 2001 yılında kurulmuştur. İstanbul ve Ankara ofislerine ek olarak, Teknopark İstanbul’da SAP’nin büyük veri platformunun geliştirilmesinde görev alan dünyanın sayılı yazılım geliştirme merkezlerinden birisi bulunmaktadır. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki çalışan sayısını istikrarlı olarak artıran SAP Türkiye’deki 250 çalışanı ve ekosistemindeki 60’ın üzerinde iş ortağıyla birlikte 4000’e yakın nitelikli iş gücüne de istihdam sağlamaktadır. SAP Türkiye’de de kurumsal yazılım pazarında lider konumda bulunmaktadır.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı ve en önemli doğrudan yabancı yatırım kaynağı olan Almanya’nın, ülkemizin en önemli teknoloji ortağı da olması yolunda atılacak her adımın son derece önemli olduğuna inanıyorum. İki ülke arasında, Almanya’nın 2020 yılının ikinci yarısında Avrupa Birliği Dönem Başkanı olmasıyla zirve yapacağına inandığım tarihi ikili ilişkiler, ülkemiz için de bir ekonomik çıpa niteliğinde olacak ve duyulan güveni destekleyici bir unsur olabilecektir. Ülkeler arası zaman zaman siyasi iniş çıkışlar olabilmekle birlikte, özel sektörün özellikle inişlerde otomatik dengeleyici rolü bulunmaktadır. Almanya’nın ve Avrupa’nın en yüksek piyasa değerine sahip, teknolojik gelişmelerin öncüsü şirketlerinden birisinin Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü olarak ikili ekonomik ilişkilerin ve teknoloji ortaklığının azami seviyelere ulaşması için elimden gelen tüm çabayı göstermek arzusundayım. Merkez Bankası’ndaki görevim sırasında Türkiye’nin G20’nin dünya ekonomisinde koordineli hareketi sağlamakla yükümlü çalışma grubundaki temsilcilerinden birisi olarak, özellikle Intel’deki görevim sırasında özel sektör kamu ortaklığı çerçevesinde yürüttüğüm sayısız projenin getirdiği deneyimi, dünyanın en prestijli danışmanlık firmasındaki kamu ve sosyal sektör alanındaki tecrübemi ve bu konuda kişisel olarak da belirlediğim vizyonun olumlu çıktılarını Alman – Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeliği ile somut projelere dönüştürebileceğime inandığım için bu kıymetli role aday oluyorum.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
Almanya’nın Türkiye’nin 1 numaralı teknoloji geliştirme partneri olması yolunda somut çıktılar üretmek