Murat Tosun

Ventus Process Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
1981 yılında İzmir’de doğdum. 1998 yılında İzmir Buca Endüstri Meslek Lisesinden mezun olduktan sonra 1999 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümüne başladım. 2004 yılında Lisans derecesinden mezun olduktan sonra 2005 yılı sonuna kadar %100 burslu olarak Lisansüstü Eğitimi aldım. 2016 yılına kadar çeşitli ülkelerde mühendislik, taahhüt ve danışmanlık sektörlerinde çalıştıktan sonra İstanbul’a gelerek o tarihten itibaren kendi işime Ventus Proses Mühendislik adı altında İlaç, Gıda, Kimya, Su, Süt, Kozmetik ve Endüstriyel proses sistemlerinde hizmet vermekteyim. Almanya merkezli Heinkel Group, Symex vb. birkaç firmadan da distribütörlüğümüz bulunmaktadır. Şu ana kadar 30’dan fazla ülkeye iş ve şahsi gezi amacı ile ziyaret gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Amatör Denizci belgesi ve Sualtı Sporları Federasyonundan bröveli dalgıç olarak, çeşitli denizlerde dalış yapmaktayım. Ayrıca havacılık sektörüne de ilgi duymaktayım.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
Tarihten gelen Alman-Türk ortaklığının ticari alanda daha ileri gitmesi gerektiği ve bu birlikteliğin daha geniş kitlelere yayılması gerektiğine inanıyorum. Yalnızca firmalar üzerinden değil, sivil toplum kuruluşlarının da desteği ile Alman-Türk ticaret hacminin genişlemesi, her iki pazarda da yeni fırsatların yaratılması ve işbirliğinin genişletilmesi yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Fuar, panel, sergi, toplantı ve diğer etkinlikler artırılmalı ve Alman-Türk firmalarının daha rahat ticaret yapmaları sağlanmalıdır. Almanya’da bulunan Türk toplumu ile daha etkileşimli ve yakın ilişkiler kurarak, her iki ülke arasında adeta kültürel ve ticari köprü kurulması sağlanmalıdır.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
Sistemin yalnızca üyeler arasında değil, üye olmayan kurum ve kuruluşlar arasında da koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması ve ticaretin geliştirilmesi için gerekli tanıtımın yapılması gerekmektedir.

Bize söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Daha aktif ve üretken bir Alman-Türk Ticaret Odası için çalışmaya hazır olduğumu önemle belirtmek isterim.