Ersin Özbek

GES Mühendislik A.Ş.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
1981 Ankara Doğumluyum, Evli ve 2 kız çocuğu babasıyım.

Üniversite eğitimimi Karlsruhe Teknik Üniversitesinde Makine Mühendisi olarak tamamladıktan Almanya’da 4 yıl yapı sektöründe imalat mühendisi olarak çalıştım, 2008 yılında Türkiye’ye dönüş yaptım, 5.5 yıl Roketsan A.Ş firmasında Yan Sanayi tedarik biriminde Lider Mühendis olarak çalıştım.

2013 yılında kurucusu ve hala ortağı olduğum GES Mühendislik firmasını kurdum, GES Mühendislik 100 kişilik bir kadrosuyla yüksek teknoloji isteri olan Savunma, Havacılık Hızlı tren, Enerji gibi sektörlere hem Mühendislik çözümleri sunmaktadır hem de hassas mekanik parça imalatı yapmaktadır.

GES Mühendislik ailesi olarak Avrupa başta olmak üzere kuruluşumuzdan bugüne 6 yıllık bir süreçte 10 farklı ülkeye katma değeri yüksek ürün ihracatı yapan bir firma konumuna geldik.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
Ticareti, ticari ilişki kurulma etiğini, uluslararası ticaret ahlakı ve kurallarını, şirket yönetimini, uluslararası ihracat ve ithalat bürokrasisini sıfırdan öğrendim ve kendi şirketimde uyguladım.

Alman-Türk ticari yasal ve uygulama farklılıklarını bilen birisiyim, üyesi olacağım odada kendi tecrübelerimi oda üyeleri ile paylaşacak ve edinilmiş olan tecrübelerden de faydalanıp Alman Türk ticari ilişkilerinin gelişmesi için çalışmalarda bulunacağım.

Özellikle uzmanlık alanım olan Havacılık ve Savunma sanayi gibi yüksek katma değerli sektörlerdeki ticari ilişkilerin gelişmesi için çalışmalarda bulunacağım,

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
Türk Alman ilişkilerinin derinliğini ve iki halkın ayrılamaz bütünlüğünü biliyorum ve ticari ilişkilerin kesinlikle olması gerektiğinin çok gerisinde olduğunu düşünüyorum, Türk ve Alman büyük ölçekli firmalar çoğu zaman ilişki ağlarını kendileri kurabilmekteyken beklenti olan ticari hacmin oluşması için KOBİ desteğine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum, Oda faaliyetlerinin kobiler bazında yaygınlaşmasını sağlamak Türk Alman ticari ilişkilerinin tek yönlü sıkıştığı düşük katma değer ürün ticareti değil yüksek katma değer yaratabilecek proje ve iş birlikleri için gerekli çalışmalara elimden geldiği kadar katkı sağlama istiyorum.

Bize söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Bulunduğum oda faaliyetlerinde kendi şirketim ve kişisel kazanımlar için değil, Ülkem ve Almanya adına en faydalı sonuçlar çıkarak faaliyetlerde bulunacağıma sizlere taahhüt ediyorum.