Borga Karagülle

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Arge Üretim San. ve Tic. A.Ş.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
L’université Américaine de Paris’ten mezun oldum, Uluslararası İşletme alanında lisans derecesine sahibim.
Profesyonel yaşamıma Multimed Group Corporation’da “Pazarlama Uzmanı” olarak başladım. Ardından Renovatio Group’a “İş Geliştirme Müdürü” olarak katıldım; 2008 yılında Marvel Group’ta ve 2015 yılında ReneSola’da İş Geliştirme Müdürü olarak görev aldım.
Son olarak 2018’in başından itibaren Smart Energy için stratejik girişimlerin belirlenmesi sorumluluğunu yine “İş Geliştirme Müdürü” unvanı ile üstlendim.
Ticari kişiliğim, iş ve yönetim becerilerimi önemli ölçüde artıran öz motivasyonum ve sonuç odaklı kişiliğim doğrultusunda Smart Energy’de aynı zamanda Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım.

2009 yılında Bulgaristan’da kurulan Smart Energy, güneş enerjisi sektöründe yatırımcı, mühendislik hizmeti veren ve yerli güneş paneli üreticisi kimlikleriyle faaliyet göstermektedir. 

Smart Energy’nin, yakın zamanda İtalya ve Hollanda’ya açılması planlanan ofisi dışında; Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, İsviçre, Ukrayna ve Almanya’da ofisleri bulunmaktadır.

Smart Energy, 2018 yılı itibariyle Bulgaristan’da 24 MW, Romanya’da 8 MW, Yunanistan’da 6 MW ve Türkiye’de ise 69 MW güneş enerjisi santral yatırımı gerçekleştirmiştir.

350’nin üzerinde projeye teknik danışmanlık ve EPC hizmeti vermiş olan Smart Energy, yurtiçi ve yurtdışında pek çok projeye imza atmaya devam etmektedir.

Smart Energy, Gebze’de yer alan tesisinde; Cam-Cam, PERC, Bifacial, MBB ve Half-Cut Cell gibi yeni jenerasyon panellerin üretimini gerçekleştirmektedir. Smart Energy, yıllık 800 MW üretim kapasitesiyle ürettiği güneş panellerini; Almanya, İspanya, İtalya, Ukrayna ve Avusturya ülkelerine ihraç etmektedir. Ayrıca, Smart Energy; Türkiye’de ürettiği panelleri, Almanya Köln’de bulunan depodan global müşterilerine tedarik etmektedir.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
Köln’de kurulan Smart Solar Techology GmBh şirketimizin Genel Müdürlüğünü yapmaktayım. Özellikle Avrupa tarafındaki ihracat aktivitelerimizi artırmak için kurmuş olduğumuz bu Alman şirket ile ve yine aynı lokasyonda bulunan depomuz sayesinde Almanya ve tüm Avrupa’ya ürünlerimizin satışına devam ediyoruz. Bu noktada; farklı networkingler edinmek ve bir start-up olan yeni Alman şirketimize sağlanacak katkılar doğrultusunda Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının büyük bir rolü olacağına inanıyorum.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem …
90 farklı ülkede uzun yıllardır mevcut olan deneyimi ile geniş irtibat ağı ve gelişmiş hizmetlerini Alman ve yabancı şirketlere sunan, Alman ekonomisi için özel önem taşıyan tüm ülkelerde temsiliyeti bulunan, Alman ekonomi örgütleriyle sıkı iş birliği yapan; ayrıca, ilgili işletmeler ve pazarlar kapsamında yakın iş geliştirmeleri ve ağ ilişkileri yönetimi sağlayan global ve vizyonlu bir odadır.

Bize söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Yukarıda belirttiğim amaçlar doğrultusunda değerli yönetim kurulunuzda görev almaktan memnuniyet duyacağımı tekrar belirtmek isterim.
Saygılarımla,