Ahmet Batan

AB-STB Steuerberatung und Buchhaltung Ahmet Batan SMMM, CPA

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
Giresun’da doğdum. İlk ve orta okul, lise öğrenimimi bu şehirde yaptım. Yüksek öğrenim için önce başkent Ankara’ya Ticaret Akademisi’ne gittim. İki yıl okuduktan sonra kendimi Almanya’da buldum. 1985 yılında Almanya’nın Göttingen şehrinde Georg-August üniversitesinden işletme bölümünden mezun oldum. 1986 yılında Türkiye’ye geri döndüm. Mesleğimi Daimler-Benz, Siemens, BASF, MAN Energy, Thyssen-Krupp vb. gibi Türkiye’deki saygın Alman şirketlerinde yürüttüm. 2015 yılında 30 yıllık meslek hayatıma son verip finans, vergi, muhasebe, sosyal sigorta, yatırım vs. konularında kendi büromu açtım.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
Meslek hayatım boyunca, Almanya, Avusturya, İsviçre’de8n KOBİ’lerin vergi, muhasebe, sosyal sigorta gibi konularda hizmet almaya ihtiyaç duyduklarını tespit ettim. Yönetim Kurulu üyesi olmam halinde IHK platformu üzerinde bu işletmeleri desteklemeye gayret edeceğim.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
Odanın değerli hizmetlerinin daha da üstüne çıkmak gerçi mümkün değil, ancak taze kuvvetler ve fikirler her zaman, ekonomik ilişkileri daha da iyileştirmeye katkıda bulunacaktır.

Bize söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
İki kültür ekonomik ilişkilerini daha da artırarak birbirini daha yakından tanımaya ve önyargılarından kurtulmaya imkân bulacaktır.