Selda Yeşil

Carl Zeiss Meditec Medikal Çözümler Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
1981 Almanya doğumluyum. ZEISS serüvenim, 2005 yılında ZEISS firmasının dürbün üreten şirketinin finans bölümünde stajyer olarak başladı. Ardından 2012 yılında ZEISS’ın Almanya merkezinde işe başladım. 2014 yılında ise ZEISS’ın Türkiye’deki distribütor firmayı satın alması sonrası yolum Türkiye’ye düştü. 2016 yılından bu yana ise ZEISS Türkiye şirketlerini yönetmekteyim.

ZEISS, 1846 yılında Almanya Jena’da kurulmuş olan bir optik ve optoelektronik şirketidir. Bugün dünyada yaklaşık 30 bin çalışanı bulunmakta olup 50 ülkede faaliyet göstermektedir. ZEISS günümüzde medikal teknoloji, yarı iletken üretim ekipmanları, endüstriyel kalite çözümleri, araştırma mikroskopi çözümleri gibi bir çok alanda öncü teknolojiler üretmektedir. Tamamen Carl Zeiss Vakfı’na (Carl Zeiss Stiftung) ait olan şirketimiz, geçen mali yılda 6 milyar Euro ciro elde etmiştir. ZEISS, vakıf kimliği ile cirosunun % 11’ini Ar-Ge faaliyetlerine harcamaktadır ve bir çok alanda yüksek teknoloji ürünler ile pazara katkı sağlamaktadır.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
Alman-Türk Ticaret ve Sanayi odası Türkiye’de bulunan Alman şirketlerine çok büyük fayda sağlamaktadır. Yapmış olduğu bütün faaliyetler, hizmetler ve vermiş olduğu danışmanlık ile hem Türkiye’ye yeni gelmiş hem de halihazırda Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlere bir çok konuda destek vermektedir. Bende, geçmiş yıllarda profesyonel kariyerimde edindiğim tecrübelerim, bilgi ve birikimimlerimden faydalanarak bu kuruma ve üye firmalara destek vermek istiyorum.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
AHK önderliğinde, üye firmalarla güçlü iletişim kurarak, etkili faaliyetlerde yer alarak kurumun sürdürülebilirliğine ve gelişimine katkı sağlamak.