Selda Yeşil

Carl Zeiss Meditec Medikal Çözümler Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
1981 Almanya doğumluyum. ZEISS serüvenim, 2005 yılında ZEISS firmasının dürbün üreten şirketinin finans bölümünde stajyer olarak başladı. Ardından 2012 yılında ZEISS’ın Almanya merkezinde işe başladım. 2014 yılında ise ZEISS’ın Türkiye’deki distribütor firmayı satın alması sonrası yolum Türkiye’ye düştü. 2016 yılından bu yana ise ZEISS Türkiye şirketlerini yönetmekteyim.

ZEISS, 1846 yılında Almanya Jena’da kurulmuş olan bir optik ve optoelektronik şirketidir. Bugün dünyada yaklaşık 30 bin çalışanı bulunmakta olup 50 ülkede faaliyet göstermektedir. ZEISS günümüzde medikal teknoloji, yarı iletken üretim ekipmanları, endüstriyel kalite çözümleri, araştırma mikroskopi çözümleri gibi bir çok alanda öncü teknolojiler üretmektedir. Tamamen Carl Zeiss Vakfı’na (Carl Zeiss Stiftung) ait olan şirketimiz, geçen mali yılda 6 milyar Euro ciro elde etmiştir. ZEISS, vakıf kimliği ile cirosunun % 11’ini Ar-Ge faaliyetlerine harcamaktadır ve bir çok alanda yüksek teknoloji ürünler ile pazara katkı sağlamaktadır.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
Alman-Türk Ticaret ve Sanayi odası Türkiye’de bulunan Alman şirketlerine çok büyük fayda sağlamaktadır. Yapmış olduğu bütün faaliyetler, hizmetler ve vermiş olduğu danışmanlık ile hem Türkiye’ye yeni gelmiş hem de halihazırda Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlere bir çok konuda destek vermektedir. Bende, geçmiş yıllarda profesyonel kariyerimde edindiğim tecrübelerim, bilgi ve birikimimlerimden faydalanarak bu kuruma ve üye firmalara destek vermek istiyorum.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
AHK önderliğinde, üye firmalarla güçlü iletişim kurarak, etkili faaliyetlerde yer alarak kurumun sürdürülebilirliğine ve gelişimine katkı sağlamak.

Selda Yeşil

Carl Zeiss Meditec Medikal Çözümler Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Dürfen wir Sie bitten, sich und Ihr Unternehmen unseren Mitgliedern kurz vorzustellen?
Ich kam 1981 in Deutschland zur Welt. Meine Karriere bei ZEISS begann im Jahr 2005 mit einem Praktikum in der Finanzabteilung eines ZEISS-Betriebes, in dem Ferngläser hergestellt werden. 2012 fand ich dann Anstellung in der Zeiss-Zentrale in Deutschland. Nach der Übernahme der Vertriebsfirma von ZEISS in der Türkei durch ZEISS Deutschland wurde ich 2014 hierher entsandt. Seit 2016 leite ich die Firmenniederlassung in der Türkei.

ZEISS ist ein Unternehmen für optische und optoelektrische Geräte, das 1846 in Jena, Deutschland, gegründet wurde. Die Firma ist in 50 Ländern tätig und hat etwa 30.000 Mitarbeiter. ZEISS ist technologischer Vorreiter in vielen Bereichen, unter anderem der Medizintechnik, der Halbleiterfertigungstechnologie, bei industriellen Qualitätslösungen und auf dem Gebiet von Forschungsmikroskopen. Die Firma befindet sich vollständig im Besitz der Carl-Zeiss-Stiftung. Im vergangenen Jahr machte das Unternehmen einen Umsatz von 6 Mrd. Euro; davon werden 11% in Forschung und Entwicklung investiert. ZEISS leistet mit seinen Hochtechnologieprodukten in vielen Marktsegmenten vertreten.

Ich kandidiere für den Vorstand der Deutsch-Türkischen Industrie- und Handelskammer weil…
die Deutsch-Türkische Industrie- und Handelskammer den in der Türkei aktiven deutschen Unternehmen einen großen Dienst erweist. Die Kammeraktivitäten, ihre Dienstleistungen und Beratungen unterstützen alteingesessene wie neu im Land tätige deutsche Firmen bei sehr vielen Belangen. Auch ich möchte meine langjährigen beruflichen Erfahrungen, mein Wissen und mein Knowhow zum Vorteil der Kammer und ihrer Mitgliedsfirmen einbringen.

Meine Kammervision in einem Satz…
Unter Führung der AHK Herstellung eines starken Dialog mit den Mitgliedsfirmen und Teilnahme an produktiven Aktivitäten, um damit eine Beitrag zur Weiterentwicklung und Nachhaltigkeit der Kammer zu leisten.