Dr. Hakan Fidan

Arvato Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
1979 Hamburg doğumluyum, evli ve 2 çocuk babasıyım. Arvato CRM Türkiye CFO’su ve vekaleten CHRO rollerinden sorumluyum. Aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesiyim. Hamburg Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Doktoramı Hamburg Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştığım zamanda Ekonomi alanında tamamladım. Ayrıca London School of Economics ve INSEAD’da ekonomi alanında eğitim aldım.
Almanya ve Türkiye’de olmak üzere Üretim, Banka, Perakende, Turizm ve son olarak BPO (Business Process Outsourcing) alanlarında çalıştım ve son 7 yıldır Tchibo Turkiye ve Arvato Bertelsmann şirketlerinin CFO’luğunu yaptım.

Arvato CRM Türkiye, 10 lokasyonda 3.000’den fazla çalışanıyla katma değerli hizmetler alanında lider servis sağlayıcısıdır. Tüm dünyadaki müşterilerine yenilikçi çözümler tasarlar ve uygular. Bu hizmetler arasında; CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sektöründe akıllı müşteri hizmetleri, dijital çağrı merkezi çözümleri, analitik çözümler, yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) ve Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) çözümleri bulunmaktadır. 2018 yılında AR-GE merkezi olarak akredite olmuştur. Yenilikçi çözümler geliştirirken, otomasyon ve veri analitiği üzerine odaklanmaktadır. Hizmet verdiği markalar arasında Türkiye’nin ve dünyanın en büyük e-ticaret devleri, telekomünikasyon markaları, enerji sektörünün liderleri ile Türkiye’nin en büyük bankacılık ve sigorta şirketleri yer almaktadır. Son iki yıldır CRM’de hizmet ihracat şampiyonudur.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
Hem Almanya’da hem de Türkiye’de çalışmış biri olarak iki ülkenin Ticari ve Kültürel faaliyetlerini arttırmak üzere çalışmaya devam etmek istiyorum. Daha önce Hamburg’da Türk Toplumunun Gençlik Kolunun kurulması aşamasında yer aldım ve 5 yıl başkanlığını yaptım ve bu sırada Hamburg Eyaletinden Sosyal Sorumluluk alanında ödül aldım. Fahri görevimi iş hayatı ve toplumlarımız için sürdürmeye devam etmek istiyorum.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
Etkin ve yenilikçi bakış açısıyla Oda üyelerine fayda sağlamak ve Alman-Türk ilişkilerine katkıda bulunmak istiyorum.

Bize söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
CFO görevime ek olarak yürütmeye başladığım CHRO rolü ile şirket kültürünü tamamen yeniden dizayn ediyoruz. Bu bakış açısıyla Oda’ya aktif katkı sağlamak istiyorum.