Erkan Sürat

Schattdecor Dekoratif Kağıt Baskı San. ve Tic. Ltd. Şti.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
İsmim Erkan Sürat, 1975 Hannover doğumluyum. Evli ve üç çocuk babasıyım. Eğitim ve meslek hayatımın büyük bir bölümü Almanya da geçti. 2012 yılında schattdecor AG tarafından Türkiye`de görevlendirildim ve Nisan 2017 tarihi itibari ile Schattdecor Dekoratif Kağıt Baskı San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım. Schattdecor 30 yılı aşkın bir süredir küresel ahşap ve mobilya endüstrisine baskılı dekoratif kağıt, finish folyo ve melamin film sağlıyor. 1985 yılında Walter Schatt tarafından kurulan firmanın üretim yeri, Münih ve Salzburg arasında bulunan Almanya’nın Thansau şehrinde yer almaktadır. Aile şirketi olan şirketimiz geçtiğimiz yıl baskı, emprenye ve vernikleme alanlarında yaklaşık 3 milyar metrekare kağıt işledi. Dünyadaki 3.000′ ün üzerindeki personeli ile Grup, geçen mali yıl içinde yaklaşık 750 milyon euro ciro elde etmiştir. Şirket halen dokuz ülkede, 17 üretim lokasyonunda üretim yapıyor ve toplamda 12 emprenye kanalına, 7 boyama kanalına, 35 baskı makinesine, bir tek geçişli dijital baskı makinesine ve 12 laboratuar prova baskı makinesine sahip. 2011 yılında Gebze Güzeller OSB’de tek üretim hattıyla faaliyete geçen fabrikamız , şu an üç üretim hattıyla Türkiye´nin dekoratif kağıt ihtiyacının % 50 – 55`ni karşılamaktadır. Bu alanda Türkiye ve Ortadoğu da üretim tesisi bulunan tek şirket konumunda olup, hizmetlerimizi Türkiye lokasyonumuzdan tüm Ortadoğu pazarına sunmaktayız.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
İki kültürü de çok iyi bilmek ve her iki kültürde de yaşamış olmak çok farklı. Her iki kültürün kendine özgü pozitif taraflarını görüp bunu bir araya getirmek zor fakat bir o kadar da müthiş keyifli bir iş. Şuan temsil ettiğim firma da bir anlamda bunu gerçekleştiriyorum. Bugüne kadar şirketimiz Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde bulunmasa dahi birçok konuda yenilikçi ortak çalışma gerçekleştirmiş olup, imkanları dahilinde her zaman odamıza katkı sağlamıştır. Yıllar içinde edinmiş olduğum tecrübelerim ile bu güzide ticaret odasına katkı sağlamak ve üyelerinin çoğunluğunu teşkil eden orta ve küçük ölçekli şirketlerin güçlü bir temsilcisi olmayı arzulamaktayım.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
İki ülke arasında var olan ticari işbirliğini geliştirmek, bizlere yüklenen köprü ve temsil vazifesinii daha güçlü icra etmek, günümüz ve gelecekteki ihtiyaçları doğrultusunda üye firmalarla çözüm odaklı projeler gerçekleştirmek….