Emre Keki

PAE Danışmanlık Ltd. Şti.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
1979 yılında Alman bir annenin ve Türk bir babanın oğlu olarak dünyaya geldim. İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite tahsili için Almanya’ya gittim. 2004 yılında Goettingen Georg August Üniversitesi Hukuk Fakültesini (Staatsexamen), 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni tamamladım.

2004 yılından itibaren İstanbul’da Salans ve Hergüner gibi farklı hukuk bürolarında özellikle şirket birleşmeleri ve devralmaları, enerji ve gayrimenkul hukuku alanlarında danışman ve avukat olarak çalıştıktan sonra 2012 yılında ortağı olduğum PAE Hukuk Bürosuna katıldım. Halihazırda bünyesinde 20 avukat bulunduran PAE Hukuk Bürosu, daha ziyade yabancı şirketlere ve yabancı sermayeli Türk şirketlerine hukuki danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
Türkiye ile Almanya arasındaki ilişki bugüne kadar herhangi iki devlet arasında kurulmuş olan siyasi ya da ekonomik bağın çok daha ötesinde bir değer taşıyor. Bu durum milyonlarca insanın az ya da çok benimkine benzeyen bireysel hikayelerinde vücut buluyor.

Bu haliyle Türkiye ile Almanya arasındaki bağın günlük siyasetin dalgalanmalarına bırakılamayacak kadar özel olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda Osmanlı’dan bu yana iki ülke arasında her daim yoğun olan ticari ve iktisadi bağı, Türk-Alman ilişkilerinde bir istikrar unsuru, bir nevi çıpa olarak değerlendirmek yanlış olmaz.

Tam da bu sebeple Alman Türk Sanayi ve Ticaret Odası’nın, Almanya’daki muadili TD-IHK ile birlikte üstlendiği misyonun son derece değerli olduğunu düşünüyorum. Bu misyona kendi bireysel hikayem doğrultusunda fayda sağlayabileceğimi düşündüğüm için Oda’nın yönetim kuruluna aday oluyorum.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
Üye şirketlerine sağladığı pratik hizmetlerin yanı sıra, Oda’nın Türkiye ve Almanya arasındaki iktisadi ilişkiye daha geniş bir perspektiften katkı sağlayan bir rol üstlenmesini dilerim.