Dr. Joerg Schneider

BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Kendinizi ve şirketinizi üyelerimize kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
Jörg Schneider – Avrupa Gelişen Pazarlar Beslenme ve Sağlık Müdürü
1970 yılında Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde bulunan Paderborn şehrinde doğdu. İlk ve orta öğreniminden (Rastede) ve kimya yüksek öğreniminden (Oldenburg Üniversitesi) sonra doktorasını (Duisburg-Essen Üniversitesinde) yaptı ve kimya araştırmaları sektörüne girdi (1996’da Roche, Basel – vitaminler ve 2001 yılında BASF, Ludwigshafen – vernik hammaddeleri). Meslek hayatının yanında yürüttüğü MBA öğreniminin (SIMT Stuttgart) ardından 2005 yılında BASF poliüretan faaliyet alanına (Pazarlama Koordinasyonu, Brüksel) geçti ve 2008 yılında Ortadoğu’da (Dubai) BASF Kanoo Polyurethane Systems JV Şirket Müdürü oldu. 2011’de Ortadoğu ve Afrika bölgeleri (Dubai) için strateji görevi üstlendi ve 2016 yılından bu yana BASF Beslenme ve Sağlık Rusya/Türkiye/Ortadoğu ve Afrika Satış Birimi Başkanlığını (İstanbul) üstlenmekte. Eşi ve 3 çocuğuyla birlikte Zekeriyaköy’de yaşamakta. 

BASF hakkında – Biz kimya yaratıyoruz
Sürdürülebilir bir gelecek için kimya: BASF bunu temsil ediyor. Biz ekonomik başarıyı çevrenin korunması ve toplumsal sorumluluk ile birleştiriyoruz. BASF grubu içerisinde yaklaşık 122.000 personel, hemen hemen tüm sektörlerden ve tüm ülkelerden müşterilerimizin başarısına katkıda bulunmak için çalışmaktadır. Portföyümüzü altı segment içerisinde gruplandırdık: Kimyasallar, Malzemeler, Endüstriyel Çözümler, Yüzey Teknolojileri, Beslenme ve Bakım, Tarımsal Çözümler. BASF 2018 yılında dünya çapında yaklaşık 63 milyar € ciro yaptı. BASF hisse senetleri Frankfurt Borsasında (BAS)H ve ayrıca American Depositary Receipts (BASFY) olarak ABD borsalarında işlem görmektedir. Daha fazla bilgi  www.basf.com sitesinde yer almaktadır.

BASF Beslenme ve Sağlık bölümü hakkında
BASF Beslenme ve Sağlık bölümü insan ve hayvan beslenmesi, ilaç endüstrisi, etanol endüstrisi ve koku ve tatlandırıcı maddeler endüstrisi için çok geniş kapsamlı bir ürün ve hizmetler programı sunar. Yenilikçi çözümlerle ve modern teknolojilerle müşterilerimize işletmelerinin kârlılığını iyileştirmekte ve pazara sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan ürünler sunmakta destek olmaktayız. İnsan beslenmesi portföyümüz örneğin vitaminleri ve karotinoidleri, bitkisel sterolleri, emulgatörleri ve omega 3 yağ asitlerini kapsamaktadır. Vitaminler ve karotinoidler ayrıca, tıpkı eser elementler, enzimler ve organik asitler gibi yem katkıları gibi, hayvan besinleri endüstrisi için sunduğumuz ürünler yelpazemizin önemli bir unsurudur. İlaç endüstrisinden müşterilerimize geniş bir yardımcı ilaç maddeleri ürün gamını ve ayrıca ibuprofen ve omega 3 yağ asitleri gibi seçilmiş, çok satan etken maddeleri  sunmaktayız. İleri teknolojilerimiz yardımıyla çeşitli pazarlar için, örneğin etanol üretimi için, endüstriyel yüksek performans enzimleri üretiyoruz. Ayrıca citral, geraniol ve L-mentol gibi koku ve tatlandırıcı maddeler de üretmekteyiz. BASF Beslenme ve Sağlık bölümü Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya-Pasifik bölgelerinde faaliyet merkezlerine sahiptir.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının yönetim kuruluna aday oluyorum, çünkü …
şirketimin ve benim kişisel olarak, odanın çalışmaları ve katkıları ile ilgili olumlu tecrübelerin beni, Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin sürdürülmesi ve geliştirilmesi için aktif olarak da katkıda bulunmaya motive etmesidir.

Oda için vizyonumu bir cümleyle ifade etmek istersem  …
Önemli konuların içeriğini doldurmak ve ortaklaşa olarak ekonomik bir katma değer üretmek amacıyla ekonomik ilişkiler ağını aktif olarak teşvik etmek.

Bize söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Farklı ülkelerde ve kültürlerde uzun yılların uluslararası yöneticilik tecrübesiyle coşku dolu ve girişimciyim.